Starý, nový, půjčený a modrý
Tak zní název milé dánské komedie a vystihuje ve více zemích rozšířený svatební zvyk. Dle něho by na sobě nevěsta měla mít něco starého, nového, půjčeného a modrého. Je v něm skrytá symbolika: starý - jako život, který necháváte za sebou; nový - jako život, do kterého vstupujete; půjčený - půjčit si jakýkoliv doplněk od někoho blízkého má přinést do života štěstí a modrý - symbol, že nevěsta je nevinná a čistá jako lilie.
Svatební kravata
Tak slušivý doplněk jako je pánský motýlek není na svatební obřad pro ženicha vhodný, neboť symbolizuje přelétavost či zálety, které by tím do manželství přinesl. Pokud nechcete riskovat, uvažte manželovi kravatu.
Bílé šaty
Oblečení se týká i jedno další pravidlo. Žádná z dam by na svatební den neměla obléct bílý oděv, neboť ten je v tento den vyhrazen jen a pouze pro nevěstu.
Přípitek pro novomanžele
Bezprostředně po svatebním obřadu, ještě než si připijí s novomanželi všichni svatební hosté, dostanou ženich a nevěsta na tácku dva panáky. V jednom je voda, v druhém čirý alkohol - slivovice, vodka nebo gin, podle preference. Kdo se napije skleničky s alkoholem bude údajně v manželství vládnout.
Rozbíjení talíře
Při příchodu na svatební hostinu personál upustí talíř a novomanželé mají za úkol zamést střepy předem připraveným smetáčkem a lopatkou. Aby ve svém manželství měli co nejvíce štěstí, musí talíř zamést do posledního střípku a střípky by si měli i uschovat. Kdo se jak k práci postaví také poukazuje na to, jak si novomanželé rozdělí úkoly ve společné domácnosti. Pokud budete chtít tento zvyk dodržet, na talíř ani smetáček nebudete muset myslet, postaráme se o vše za vás.
Zatahování
Přátelé novomanželům do cesty napnou provaz, na kterém jsou přivázány hříchy svobodného života (oblečení, fotografie, láhev alkoholu, panenka…). Aby mohli novomanželé na cestě pokračovat, musí se buď vykoupit anebo provaz přeříznout. Tento zvyk má spoustu variant.
Koule na noze
Kamarádi ženichovi po svatebním obřadě přiváží na nohu kouli, která má symbolizovat všechny hříchy, které sesbíral za dosavadní roky. Z hříchů se může ženich vyplatit anebo mu s vysvobozením může pomoci nevěsta, které je k dispozici pilka, obvykle stará a rezavá.
Svatební chomout
Chomout symbolizuje konec svobodného života a zapřažení do jha života manželského. Poukazuje tak na to, že pokud mají být vidět výsledky, i manželství je práce.
Přenášení přes práh
Když se svatební hosté přesouvají do místnosti, kde bude probíhat svatební hostina, manžel tam odnese svou čerstvou manželku na rukách. Kromě toho, že zvyk symbolizuje touhu svou ženu na rukách nosit, značí také úplně nový začátek a odhání zlé duchy z domácnosti. V současné době se tento zvyk často alternuje společným skokem novomanželů přes práh.
Společná polévka
Typický začátek svatební hostiny, kdy novomanželé dostanou společnou lžíci, někdy i děravou, kolem krku se jim uváže “svatební bryndák” a navzájem se mají krmit polévkou z jednoho talíře. Tento zvyk symbolizuje péči a spolupráci v jejich novém společném životě.
Rozkrojení dortu
Dodnes oblíbeným dodržovaným zvykem je rozkrojení svatebního dortu. Jako u polévky i tato tradice symbolizuje vzájemnou pomoc a dělení. Novomanželé společně rozkrojí svatební dort, ženich podá jeden kousek nevěstě a nevěsta pak ženichovi. Poté nakrájí dort svým rodičům, následně přijdou na řadu svědci a zbytek hostů. Pokud se Vám nechce lopotit s celým dortem, ukrojíte prvních pár kousků a náš personál se postará o rozkrájení zbytku dortu.
První novomanželský tanec
Po zahájení svatební zábavy se první tanec vždy věnuje novomanželům. Ti si obvykle vyberou svou písničku s nějakým společným symbolem. Všichni přítomní by měli být srovnáni v kruhu kolem tančícího páru a často se také společně, podle zvyku, drží za ruce. Postupně se k novomanželům přidávají jejich rodiče, rodina a ostatní svatebčané.
Házení kytice
Nevěsta se postaví zády ke svobodným dívkám a hodí za sebe kytici. Svatební zvyklost praví, že dívka, která svatební kytici chytne, by se měla do roka a do dne vdát. Variace na tento svatební zvyk v některých částech republiky je vyplétání kytice, kdy se ke kytici přiváží barevné pentle, svobodné dívky chytí každá jednu a chodí kolem nevěsty, která se zavázanýma očima drží kytici nad hlavou a postupně odstřihává jednu pentli za druhou. Děvče s poslední nepřestřiženou pentlí získá kytici a šanci se do roka a do dne sama vdát. Každopádně nevěsta nemusí házet kytici svou, kterou by si třeba chtěla nechat na památku, může si nechat od floristky svázat menší kopii, kterou si pak nechá vítězkyně.
Vystřelování podvazku
Stejný princip jako u házení kytice, ale pro svobodné pány. Nevěsta svůj svatební podvazek vystřelí mezi přítomné seřazené muže a kdo jej chytne, bude další na řadě se ženěním. Sundat podvazek přitom může nevěstě ženich, a to bez použití rukou.
Únos nevěsty
Kamarádi ženicha v nestřežený okamžik odvedou nevěstu a unesou ji na jiné místo. Ženich ji pak musí najít a pokud ji najde v jiném podniku, zaplatit útratu únoscům. Z našich zkušeností je to v současné době zvyk spíš nenáviděný než milovaný, protože novomanžele okrádá o drahocenný čas, který by mohli strávit se svými svatebními hosty. Pokud pro své kamarády tento zvyk plánujete, zvažte tedy, jaké by mohly být jejich osobní preference.
Mohli bychom pokračovat, zejména na Moravě a ve Slezsku se na svatbách stále dodržují spousty různých svatebních tradic a zvyků. Tyto jsou ale nejčastější, tak třeba jste si nějaké vybrali anebo se utvrdili v tom, že je opravdu nechcete. Tak pěknou zábavu!